MEDNARODNA IZMENJAVA in POHODNIŠTVO
Dijaki ITS GRETA – Nazaj v gozd! (3. a, b GIM) smo od 6. do 8. marca v Kočevju gostili dijake Gimnazije Gospić, HR in predstavnike Nacionalnega parka Paklenica.
Že drugo leto sodelujemo z Zavodom za gozdove Slovenija (ZGS) v okviru mednarodnega projekta Healthy Forest Regions. S pomočjo ZGS in njihovega partnerja v projektu Nacionalnim parkom Paklenica smo se povezali z Gimnazijo Gospić in izvedli krajšo izmenjavo – v oktobru smo se dijaki GSŠK udeležili 3-dnevne ekskurzije na območju Velebita. V Parku prirode Velebit smo na območju Baških Oštarij spoznavali in primerjali značilnosti tamkajšnjih in naših bukovih gozdov in se poučili o pomenu Unescovih bukovih gozdov. V naslednjih dneh smo raziskovali območje Nacionalnega parka Paklenica. Prehodili smo eno najbolj obiskanih pohodniških poti, na kateri smo pozornost namenili opazovanju kraških pojavov in drugih naravnih značilnosti kanjona Paklenica.
V marcu so hrvaški dijaki obiskali Kočevje. Po sprejemu v šoli smo se že prvi dan podali na nočni pohod na območju Jasnice, kjer smo nastavili tudi nekaj t. im. fotopasti. In – ne boste verjeli, ampak »ujeli« smo kar nekaj divjih živali, celo sam medved se je radovedno uzrl v našo kamero. Naslednji dan smo se z gosti podali na pohod po gozdnih poteh Stojne – najprej smo se sprehodili po učni poti risinje Male, ki poteka v bližini koče pri Jelenovem studencu. Pot na poljuden način predstavi risa kot vrsto, njegovo vlogo v gozdnem ekosistemu in nevarnosti, s katerimi se soočajo risi v naših gozdovih. Nato smo se vzpeli še do ruševin gradu Fridrihštajn, kjer se nam je odprl čudovit razgled na mesto v dolini in na zasnežene vrhove Kamniško-savinjskih Alp. Popoldne smo se udeležili dve zanimivih delavnic – v lesarski delavnici smo izdelovali lesene obeske, v kemijskem laboratoriju pa smrekovo mazilo. V soboto smo se odpravili proti Kočevski Reki in se sprehodili po pragozdni poti Krokar in tako povsem od blizu začutili starodavnost kočevskih bukovih gozdov, ki so od leta 2017 vpisani na UNESCOV seznam svetovne dediščine. Po Strmi Rebri smo se nato spustili v Osilnico, kjer smo zaključili naše druženje.






Pozdrav s Fridrihštajna (foto: Z. Potisk)
Mojca Adamič Varga
koordinatorica ITS GRETA